Napisane przez: Asti | Listopad 1, 2009

Ostrokrzew Paragwajski

Gatunek drzewa z rodziny ostrokrzewowatych, występujący naturalnie w Ameryce Południowej.

Z wysuszonych liści przyrządzany jest napój Yerba Mate – południowoamerykański odpowiednik herbaty. Tradycyjnie pity przez indian Guarani, w naczynkach wykonanych z owocu tykwy („matero”) przez słomkę, często posrebrzaną lub pozłacaną („bombillę”) w celach zdrowotnych.

Tradycyjne naczynko do picia Yerba Mate - Matero, wraz z Bombillą

Tradycyjne naczynko do picia Yerba Mate - Matero, wraz z Bombillą

Yerba Mate w naturalny sposób pobudza ciało i umysł, likwiduje objawy zmęczenia, podnosi sprawność fizyczną i intelektualną, redukuje stres, reguluje przemianę materii i przyspiesza metabolizm. Zawiera Mateiny – stymulujące CUN, nie powodujące uzależnienia; witaminę A, B1, B2, C; żelazo, sód, potas, wapń, magnez, krzem, fosforany, siarkę.  Ze względu na dużą ilość substancji odżywczych, powoduje że mimo głodu, możemy czuć się nasyceni, więc jest zalecana przy odchudzaniu.

Ode mnie:

Napar ma mocny, tytoniowy smak, co nie wszystkim musi odpowiadać. Początkującym polecam wymieszać Ostrokrzew z Miętą, co powinno w znacznym stopniu złagodzić smak. Działanie całkowicie potwierdzam.

Informacje z: http://www.wikipedia.pl http://www.yerbamatestore.pl

Ostrokrzew Paragwajski

Reklamy

Responses

  1. Kiedyś, daaawno temu, yerba mate nazywała się po prostu ambrozją 🙂 Nie sądzisz? Tyle plusów płynących z jej picia, że aż brzmi nieco fantastycznie.

    A tak na marginesie, oglądając własnie ceny matero, stwierdzić muszę, że są kosmiczne! Przynajmniej niektóre… Ale cóż – za ten luksus trzeba płacić 😀

  2. Zioła mają to do siebie, że mają zwykle bardzo szerokie zastosowanie 😉

    Zaletą samej Yerby jest także to, że cenowo jest tańsza niż herbata (porównajmy ceny kilograma Yerby i niezłej herbaty). A cóż, osprzęt faktycznie trochę kosztuje. Yerba + matero + bombilla to conajmniej 100 zł „w plecy” 🙂

  3. „podnosi sprawność fizyczną” – czyżby? Czy po wypiciu Yerby stanę się jak Papaj po spożyciu szpinaku, drugim Pudzianem? Niestety nie, prawda jest inna. Wszystko leży w psychice. Może nam się conajwyżej wydawać, że po jej spożyciu jestem silniejszy, lecz wszystko leży w psychice. Jest to efekt lekkiego pobudzenia, który może stymulować i wywołać u nas chęć do działania, poczucia siły, wytrzymałości. Lecz nie ma to zawiele wspólnego z siłą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Taki rezultat możemy głownię osiągnąć dzięki żmudnym ćwiczeniu naszego ciała.

  4. Myślę że dość nierozsądnie byłoby wierzyć że to zioło podniesie sprawność w takiej definicji jaką podałeś. Może nas co najwyżej pobudzić, dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych czy energii, lub jak sam napisałeś, wpłynąć na psychikę 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: